© 2026 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Čas branja 2 min.

Slovenske železnice so povezale skupnosti in tudi letos zasejale sončno prihodnost


Oglasno sporočilo
22. 6. 2026, 14.24
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Slovenske železnice so drugo leto zapored izpeljale setev sončnic v okviru vseslovenskega projekta Sejemo sončno prihodnost.

slovenske-zeleznice, radio-aktual
Foto: Miško Kranjec / Slovenske železnice
Slovenske železnice so drugo leto zapored izpeljale setev sončnic v okviru vseslovenskega projekta Sejemo sončno prihodnost.

Skupaj z občinami, šolami, vrtci, čebelarji in drugimi predstavniki lokalnih skupnosti so posejali skoraj 150 kilogramov sončničnih semen, ki jih je zagotovilo podjetje SAATBAU eGen.

Letošnja setev se je ob železniških progah in postajah simbolično začela na svetovni dan čebel, in sicer v Domžalah, Grosupljem in Ivančni Gorici. V naslednjih tednih je zgodba povezovanja in skrbi za naravo zaživela še v enajstih krajih: v Sevnici, Laškem, Divači, Šmartnem ob Paki, Celju, Kočevju, Medvodah, Ljubljani (Dolgi most), Dravogradu, Velenju ter Ormožu (Osluševci).

Kampanja izraža zavezanost Slovenskih železnic trajnostni mobilnosti, odgovornemu ravnanju z okoljem in tesnemu sodelovanju z lokalnimi skupnostmi.

Povezovanje skupnosti in trajnostnih vrednot

V vsaki občini so ob sejanju pripravili posebno prireditev, ki je povezala vse generacije – od otrok iz vrtcev in šol do predstavnikov občin, čebelarjev, športnikov in članov lokalnih društev. Dogajanje so popestrili kulturni nastopi najmlajših, glasba ter ustvarjalne delavnice, ki so opozorili na pomen narave, opraševalcev in trajnostnega razvoja.

Župani in predstavniki občin so poudarjali, da so prav majhni koraki ključni za odgovornejši odnos do okolja. »Tudi simbolne geste so lahko zgled, kako ravnati z naravo in prostorom, v katerem živimo,« so povzeli v več lokalnih skupnostih.

divaca4
Foto: Miško Kranjec / Slovenske železnice
V vsaki občini so ob sejanju pripravili posebno prireditev, ki je povezala vse generacije – od otrok iz vrtcev in šol do predstavnikov občin, čebelarjev, športnikov in članov lokalnih društev.

Močna podpora znanih obrazov

Pobudi so se letos pridružili tudi številni prepoznavni slovenski športniki in ambasadorji trajnosti: vrhunska atletinja Maruša Mišmaš Zrimšek, šahovska velemojstrica Laura Unuk, vrhunski telovadec Mitja Petkovšek, nekdanja alpska smučarka, olimpijka in danes uspešna podjetnica Ana Drev, mladi nogometaši NK Celje in mladi rokometaši RK Sevnica, judoistka Maruša Štangar, olimpijec in nekdanji rokometni reprezentant Matevž Skok ter hokejisti HK Olimpija Ljubljana. S svojo navzočnostjo so opozorili na pomen gibanja in sobivanja z naravo ter spodbudili širšo skupnost k bolj trajnostnemu načinu delovanja. Njihovo sporočilo je bilo enotno – prihodnost gradimo skupaj, z zgledom in dejanji.

V občini Laško se je setvi pridružila tudi šahovska velemojstrica Laura Unuk.
Miško Kranjec / Slovenske železnice
V občini Laško se je setvi pridružila tudi šahovska velemojstrica Laura Unuk.

Od dediščine do sončne in zelene prihodnosti

Letošnja setev sončnic je ponudila tudi priložnost za praznovanje pomembnih jubilejev v krajih z bogato železniško tradicijo. V Divači so projekt povezali s 150-letnico istrske proge, v Celju s 180. obletnico prihoda prvega vlaka na Slovensko, v Ormožu pa s stoletnico železniškega postajališča Osluševci.

Takšni mejniki znova potrjujejo vlogo železnice kot vezi med ljudmi, kraji in vrednotami – nekoč in danes.

Sončnice kot simbol energije in optimizma

Kampanja Sejemo sončno prihodnost ne prinaša le lepih razgledov na cvetoče sončnice, temveč povezuje, ozavešča in spodbuja skupnosti, v katerih ljudje dejavno snujejo boljši jutri. Sodelovanje čebelarjev je projekt še obogatilo in okrepilo sporočilo o soodvisnosti človeka in narave.

Sončnic Slovenske železnice niso izbrale po naključju. Kot medovite rastline prispevajo k ohranjanju biotske raznovrstnosti, hkrati pa simbolizirajo rast, sožitje in skupno pot k boljšemu. S svojo živo rumeno barvo v prostor vnašajo optimizem in toplino, obenem pa lepšajo razgled skozi okna vlakov.

V Laškem so setev sončnic podprli tudi lokalni čebelarji.
Miško Kranjec / Slovenske železnice
V Laškem so setev sončnic podprli tudi lokalni čebelarji.

Projekt spodbuja tudi razmislek o trajnostni mobilnosti. Marsikje so sodelujoči opozorili, kako pomemben je javni prevoz in koliko ponuja prav vlak – od učinkovitejše izrabe časa do manjšega vpliva na okolje.

Sončnice bodo tudi letos poleti ob progah zacvetele kot živ opomnik, da trajnost ni le pojem, temveč način razmišljanja in delovanja. Z združenimi močmi lokalnih skupnosti, organizacij in posameznikov projekt potrjuje, da lahko tudi z majhnimi dejanji dosežemo velike premike.

Projekt je zaslovel tudi na evropski ravni: v okviru nagrad European Travel Commission – Rail Tourism Awards 2025 je prejel mednarodno nagrado za najboljšo nacionalno zeleno kampanjo (Best Green Campaign) v Evropi.

Naročnik oglasa so Slovenske železnice

Svet24

Prva stran dneva

Dnevni izbor najpomembnejših zgodb doma in po svetu, dostavljen neposredno v vaš e-poštni nabiralnik.

Hvala za prijavo!

Na vaš e-naslov smo poslali sporočilo s potrditveno povezavo.

Z oddajo e-poštnega naslova se prijavim na uredniške e-novice. Odjava je možna kadar koli prek povezave »Odjava« v vsakem sporočilu. Več v Politiki zasebnosti.


© 2026 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.