Slovenijo čaka razbeljen konec tedna, izdano rdeče opozorilo
Temperature bodo iz dneva v dan višje, ob koncu tedna pa bo na jugozahodu države veljalo rdeče opozorilo zaradi velike toplotne obremenitve.
Če se vam zdi, da je vroče že zdaj, bo konec tedna še precej bolj. Vročinski val se krepi, temperature bodo iz dneva v dan višje, na jugozahodu države pa bo toplotna obremenitev tako izrazita, da je Agencija RS za okolje (Arso) izdala najvišjo, rdečo stopnjo opozorila. V preostalem delu Slovenije bo veljalo oranžno opozorilo.
Temperature bodo v soboto in nedeljo na Primorskem in v Slovenski Istri segale krepko nad 35 stopinj Celzija, vročina pa bo najbolj obremenjujoča v nižinah Primorske in urbanih območjih. Na Arsu opozarjajo, da se bo toplotna obremenitev v prihodnjih dneh še stopnjevala, zato svetujejo previdnost predvsem starejšim, kroničnim bolnikom, otrokom in vsem, ki delajo ali se dlje časa zadržujejo na prostem.
Danes še nevihte
Danes bo sprva pretežno jasno, ponekod bo zjutraj še nekaj zmerne oblačnosti. Čez dan bo sončno, razvijala se bo kopasta oblačnost, predvsem v zahodni polovici države pa lahko nastane kakšna ploha ali nevihta, piše Arso. Na portalu neurju.si dodajajo, da lahko nastajajo predvsem v hribovitem svetu zahodne in severne Slovenije. "Plohe in nevihte bodo večinoma kratkotrajne in lokalnega značaja, pri čemer večjih vremenskih posebnosti ali nevarnejših pojavov ne pričakujemo," so zapisali na Facebooku.
Najvišje dnevne temperature bodo od 29 do 32 stopinj Celzija, na Goriškem in v Vipavski dolini okoli 34 stopinj.
Jutri bo pretežno jasno, popoldne lahko v hribovitem svetu nastane kakšna kratkotrajna ploha ali nevihta. Najnižje jutranje temperature bodo od 17 do 22, v alpskih dolinah in na planotah Notranjske okoli 15 stopinj, najvišje dnevne pa od 30 do 35 stopinj Celzija.
Prihodnji dnevi še bolj vroči
V večjem delu države bo v prihodnjih dneh prevladovalo sončno vreme, možnost za krajevne nevihte pa bo majhna. Najvišje dnevne temperature bodo marsikje močno presegle 30 stopinj Celzija. Na portalu Neurje.si ocenjujejo, da bi se lahko živo srebro ponekod povzpelo celo do 38 stopinj Celzija. Slovenski temperaturni rekord sicer znaša 40,8 °C in je bil izmerjen avgusta 2013 v Cerkljah ob Krki.
Agencija prebivalcem svetuje, naj se v najbolj vročem delu dneva zadržujejo v senci in se izogibajo večjim fizičnim naporom na prostem. "Uživajte lahko hrano in pijte zadostno količino tekočine. Če je možno, pojdite v gozd, višje lege ali ob vodo. Domačim živalim zagotovite zadostno količino sveže vode in senco," so zapisali. Ob tem priporočajo še zračenje prostorov ponoči in zgodaj zjutraj ter dobro prezračevanje vozil, ki so bila parkirana na soncu.
Po trenutnih napovedih bo vročinski val vztrajal tudi v začetku prihodnjega tedna, ko bodo temperature še naprej občutno nad dolgoletnim povprečjem za konec junija.
Prva stran dneva
Dnevni izbor najpomembnejših zgodb doma in po svetu, dostavljen neposredno v vaš e-poštni nabiralnik.