© 2026 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Shod v Beogradu
Čas branja 1 min.

Vučić: Še nekaj tednov bom predsednik, nato bom odstopil


S.R.
STA
27. 6. 2026, 19.45
Posodobljeno
20:28
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Srbski predsednik Aleksandar Vučić je na shodu svoje stranke v Beogradu napovedal skorajšnji odstop s položaja.

Aleksandar Vučić
Profimedia
Srbski predsednik Aleksandar Vučić.

V Beogradu je danes kljub vročini potekal shod vladajoče Srbske napredne stranke pod sloganom Srbija - ena družina. Zbrane je nagovoril tudi srbski predsednik Aleksandar Vučić, ki je med drugim napovedal, da bo v ponedeljek predstavil nove ukrepe, namenjene predvsem najrevnejšim. Obenem je dejal, da bo še nekaj tednov ostal predsednik, nato pa bo odstopil.

Od Vučića sicer velik del javnosti že dlje časa zahteva, da razpiše predčasne parlamentarne volitve. Maja je napovedal, da bodo te potekale med septembrom in sredino novembra.

Če bo Vučić, ki je na oblasti že 13 let, držal besedo, Srbijo še letos čakajo tako predčasne parlamentarne kot predčasne predsedniške volitve. Predsedniške volitve bi morale sicer potekati naslednje leto.

Savo Manojlović, vodja protestniškega gibanja Kreni-promeni, je Vučićevo napoved komentiral z naslednjimi besedami: »Vučić želi z odstopom in predčasnimi predsedniškimi in parlamentarnimi volitvami ukrepati še pred svojim neizogibnim padcem zaradi protestov in študentskega gibanja, ki ima več podpore kot on.«

Preberite še

Na shodu razgrnili veliko srbsko zastavo

Zaradi shoda, ki so se ga po poročanju srbskih medijev udeležili ljudje iz vse Srbije, pa tudi iz Republike Srbske, Črne gore in Severne Makedonije, bo središče Beograda do ponedeljka zjutraj zaprto za ves promet.

Udeleženci so na shodu danes razgrnili veliko srbsko zastavo, za katero so srbski mediji že prej objavili, da je dolga več kot 500 metrov in široka deset metrov. Glavni dogodek je potekal na trgu pred srbskim parlamentom, spremljevalni program pa se je začel že davi.

beograd, shod vučićeve stranke
Profimedia
Shod vladajoče Srbske napredne stranke v Beogradu.

Odziv na študentske proteste

Shod v Beogradu je del kampanje Srbija zmaguje, s katero se skuša Vučić zoperstaviti več mesecev trajajoči kampanji študentskega gibanja Študenti zmagujejo, ki poziva k predčasnim parlamentarnim volitvam.

Že v petek so v Srbiji odprli odseka avtoceste Moravski koridor, ki se ga je udeležil Vučić. Po poročanju hrvaške tiskovne agencije Hina je javnost ta dogodek razumela kot začetek volilne kampanje.

Študenti medtem za nedeljo napovedujejo svoj protestni shod v Kraljevu, na katerem pričakujejo več deset tisoč ljudi iz vse države. Gre za nove v okviru vala protivladnih protestov, ki trajajo že več kot leto in pol in so se začeli zaradi smrti 16 ljudi ob zrušenju nadstreška na železniški postaji v Novem Sadu 1. novembra 2024.

Svet24

Prva stran dneva

Dnevni izbor najpomembnejših zgodb doma in po svetu, dostavljen neposredno v vaš e-poštni nabiralnik.

Hvala za prijavo!

Na vaš e-naslov smo poslali sporočilo s potrditveno povezavo.

Z oddajo e-poštnega naslova se prijavim na uredniške e-novice. Odjava je možna kadar koli prek povezave »Odjava« v vsakem sporočilu. Več v Politiki zasebnosti.


© 2026 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.